זמן שווה לכסף וכסף שווה זמן-אליהו טוב ונעמה טוב

הקטע לקוח מתוך מפתח הזמן ב"ספר הכסף-אחד עשר מפתחות זהב לכסף"
המצאת הכסף איפשרה לאדם ליצור המשכיות ורצף על פני הזמן. הכסף הוא שמאפשר לאדם לצבור נכסים ורכוש. הכסף מאפשר לאדם תקופות של חוסר מעש ותקופות של עומס רב, כי הוא מאפשר לצבור זכויות וחובות לרכישת מוצרים. עם המצאת הכסף, הופיעו כמעט מיד הלווה והמלווה. משנוצרה פעילות כזאת, ערך הכסף שיש בידכם היום (לדוגמה אלף שקלים) שווה יותר מערך אותו סכום הכסף (אלף שקלים) שיהיה בידיכם עוד שנה, כי אתם יכולים להלוות כסף ולקבל אותו עוד שנה בתוספת תשלום שנקרא ריבית. הזמן נתן לכסף מחיר.

    אחת השאלות המעניינות שאדם יכול לשאול עצמו היא מה הכסף שיש לו צובר או טומן בחובו. למשל, יש לכם בארנק מאה שקלים האם זו שעת עבודה שלכם? ברוב המקרים, מכיוון שהכסף מגיע מעבודה, אתם יכולים ללכת ולקנות דבר מה ולחשב את העלות במונחי שעות עבודה. למשל, אתם רוצים לקנות שרשרת שעולה אלף שקלים, שעת עבודה שלכם שווה מאה שקלים, לכן השרשרת שווה עשר שעות עבודה. האם שווה לכם לעבוד עשר שעות בעבור השרשרת?

   דוגמה זו מסמלת אדם העובד כדי לאפשר לעצמו לרכוש דבר מה. אולם מרבית בני האדם עובדים בשביל להרוויח יותר כסף, בשביל לכסות את ההוצאות שלהם, ולא עושים את התרגום של שעות עבודה עבור מוצר. במילים אחרות, אנשים במאה העשרים ואחת הפכו להיות משועבדים לכסף, ולפעמים נדמה שהכסף הוא האלוהים החדש. פעמים רבות, אדם שמרוויח יפה מחפש מה לקנות בתום יום עבודה בן שעות רבות, כדי להצדיק אורח חיים זה, ונכנס להתחייבויות ולהוצאות גדולות יותר.

   העולם צומח ועובר מהפכות – חקלאית, תעשייתית, טכנולוגית – ויש לאנשים יותר ויותר כסף, שפע ואיכות חיים גבוהה יותר. איכות החיים מבחינת השפע החומרי שאותו יכול לאפשר לעצמו האדם המודרני המערבי הממוצע, אינה פחותה בהרבה מזו שהיתה למלכים ומלכות בעבר, רק בהבדל אחד ניכר. לאנשים במאה העשרים ואחת יש שפע חומרי, אך אין להם זמן. במאה העשרים ואחת מכר האדם את זמנו החופשי עבור כסף, המאפשר לצרוך עוד ועוד דברים. אנשים רבים נמצאים ב"לופ" ורצים אחרי זמן וכסף, זמן וכסף, כמו עכבר מעבדה המסתובב בגלגל.

   זמן שווה כסף, זאת אחת האמרות הידועות, אבל אם תחשבו על זה לרגע: כסף שווה זמן.
אנו מאחלים לכם להיות קצת פחות משועבדים לכסף, וקצת יותר חופשיים לבחור מה לעשות בזמנכם.