בעיות שינה אצל תינוקות וילדים/ נעמה טוב

תינוק בוכה הוא תינוק שסובל ממשהו, שמשהו מפריע לו, משהו כואב לו, משהו מפחיד אותו. הבכי הוא דרך התקשורת הברורה ביותר שקיימות בידיו. זוהי נקודת ההתחלה ממנה אני יוצאת.
כאשר התינוק מתקשה להירדם, או מתעורר בבכי, הוא ניצב בפני בעיה שהוא לא יכול לפתור לבדו, הוא צריך עזרה. מצד שני, בעיות שינה פוגעות משמעותית באיכות החיים של התינוק ולא פחות חשוב של הוריו. הורה שלא ישן טוב יהיה הרבה פחות סובלני וסבלני בשעות היום, עייף, מוטש, יתקשה לתפקד, ואני אומרת את זה, לצערי, מתוך ניסיוני האישי. גם תינוק שלא ישן טוב בלילה יהיה עצבני יותר, יהיה לו קשה יותר לתפקד במהלך היום. מעבר לזאת, ללא טיפול הבעיה יכולה להחמיר או לשנות צורה כשהילד יגדל.
 
הירדמות היא מעבר, מעבר בין עולם העירות לעולם השינה, בין יום ללילה. ילדים שיש להם רגישות למעברים יהיו ילדים שיהיה להם קושי גדול יותר בהירדמות. היום החיים הם מאוד דינאמיים, הם טומנים בתוכם הרבה שינויים ומעברים, לכן הצלחה בהירדמות, תיתן לתינוק יותר ביטחון, ניסיון טוב וכילים להתמודדות עם המעברים הרבים שעוד יעבור בחייו. מכל הטעמים האלו, אני ממליצה בחום לכל הורה מיואש שנחשף לבעיית שינה אצל התינוק שלו, לפעול כדי לעזור לתינוק להירדם ולישון.
 
השאלה היא איך לפעול. השיטה חייבת להיות מותאמת לתינוק עצמו, וצריכה להיעשות מתוך רגישות לתינוק, לצרכיו, ולפחדיו, כמו גם להורה ולצרכיו. השיטה שאני רוצה להציג בפניכם היום מתבססת על תפיסת עולם הוליסטית, כוללת, שיוצאת מנקודת הנחה שהתינוק לא בוכה סתם, הוא בוכה כי הוא מפחד, כי יש לו בעיה שהוא לא מצליח לפתור. לכן קודם כל אני בוחנת ממה התינוק מפחד. כמובן, שנתחיל בבדיקת הפחדים רק אחרי שאנו בטוחים שהתינוק לא רעב, ולא חולה, זאת בהתאם לגיל ולשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא.
 
מניסיוני הרב מצאתי שקיימים ארבע פחדים עיקריים שמונעים מהתינוק להירדם בקלות ולישון רצוף. לעיתים אנו משליכים על התינוק את הפחדים שלנו, חשוב לנסות להתבונן בתינוק ולראות ממה הוא מפחד. פיתרון בעיית השינה תלויה במתן מענה מדויק לפחד שלו. הפחדים האלו הם פחדים קיומיים, שקיימים בעוצמות משתנות אצל תינוקות, אבל קיימים גם בצורות אלו ואחרות אצל מבוגרים. התינוק לא חייב להיות מודע לפחד כדי שהפחד ינהל אותו. הפחד כמו גם הביטחון, הם חלק מעולמנו גם בגיל אפס.  
 
הפחד הראשון הוא הפחד להיפגע. זהו תינוק שמרגיש לא מוגן, הוא מפחד מהלא נודע שטמון בתוך עולם החשכה, עולם השינה עליו הוא נכנס. לכן הפיתרון יהיה לשדר לתינוק שהוא נמצא במרחב מוגן, בבית שלו, במקום ששומרים עליו ואוהבים אותו.
 
הפחד השני הוא הפחד להישאר לבד. זהו תינוק שמפחד מנטישה, מפחד להתעורר ולא למצוא אף אחד לצידו. לכן הפיתרון יהיה לשדר לתינוק שאנחנו אוהבים אותו ומחוברים עליו גם כשהוא ישן.
 
הפחד השלישי יהיה להחמיץ משהו כשהוא ישן. מדובר כאן, בדרך כלל בתינוקות סקרנים, עירנים, שיתקשו לעצום את העיניים כדי שלא יחמיצו משהו. כאן עלינו לשדר להם את חשיבות המנוחה בחיים. שגם בזמן מנוחה הרצף של הזמן נמשך, המשחקים יחכו לו למחר. בנוסף יעזור מאוד לתינוק כזה ליצור טקס קבוע של שינה, שחוזר על עצמו כל יום, שיחבר את התינוק למחזוריות היום והלילה.
 
הפחד הרביעי הוא הפחד לא להתעורר. תינוקות הם הרבה יותר רגישים ממה שאנחנו יכולים לקלוט. כאן עלינו לשדר לתינוק את איתנות החיים.
 
הטיפול ההוליסטי שאנחנו מציעים יעזור לכם לתת לתינוק את הפיתרון המתאים לו. לתת לו את תחושת הביטחון שהוא מחפש באמצעים מעשיים התנהגותיים, שאתם יכולים לנקוט, ולא פחות חשוב באמצעות האנרגיה שאתם משדרים לו. תינוק קטן אומנם לא יבין את משמעות המילים, אבל בהחלט יבין את התשדורת האנרגתית שאתם משדרים. שימו לב לתגובות המשתנות שלו כשאתם עצבניים לעומת התגובות שלו כשאתם רגועים. בנוסף, הטיפול ההוליסטי שאנחנו מציעים יכול להשפיע ישירות על התינוק, לעזור לו להיות רגוע יותר, ולהרגיש בטוח יותר.
 
אני רוצה לסיים בנימה אישית. אחרי שהבת הבכורה שלי ישנה 10 שעות רצוף בלילה מגיל חודש וחצי, הבן שלי שנולד שלוש שנים אחריה סבל מבעיות שינה חמורות. השיא היה בגיל שנה וחודשים כשהוא היה פורץ בצרחות קורעות לב באמצע הלילה ולא הצלחתי לא להעיר אותו ולא להרדים אותו בשום אמצעי שעמד לרשותי. לא היתה לי בררה, התחלתי לעשות לו טיפול אנרגטי, לשדר לו מסר של ביטחון, שהרגיע אותו מידית ופתר את הבעיה כמו קסם. ההתנסות הכואבת הזו פתחה בפניי את הדלת לעולם הריפוי, ואני אסירת תודה על כך.
 
לפרטים נוספים:
נעמה טוב 052-8345234
מרדכי רפאל 052-8080947

מאמרים

זיכרון הכאב/ מרדכי רפאל

אחד הדברים המעניינים בכאב הוא שלפעמים נהיה בתחושת כאב, למרות שלמעשה לא כואב לנו עכשיו. אנחנו חיים בתחושה שאם נעשה פעולה מסוימת, יכאב לנו. אנחנו זוכרים...

קרא עוד

כאבי מפרקים

מתוך הבנה של המפרק, הנה צעד פשוט שאנו יוכולים לעשות בעצמנו על מנת ליצור הקלה וריפוי של כאבי מפרקים

קרא עוד